Select Page

Eihwaz – Devetnaesta Runa Starijeg Futharka

Koreni i istorijski pogled:

Značenje Rune Eihwaz je vrlo teško objasniti. Većina poznavaoca Runa smatra da je Eihwaz Runa Konja, što u neku ruku sledi i iz stihova Runske Pesme; ovu interpretaciju ćete naci u praktično svakoj knjizi o Runama na koju naiđete. Međutim, ona nosi sa sobom nekoliko problema: recimo, značenje Rune u tom slučaju (prenos, transport, put) je u neku ruku suvišno ako se u obzir uzme Runa Raido; takođe, navodi se da je pra-koren reči “Ehwaz” IE reč *ekw-, “konj” (odakle sledi sve od Latinskog equus, do Grčkog hippos), što može biti, ali u tom slučaju izgleda da sama reč “eihwaz” nije ostavila nikakve izvedene reči iza sebe, što je krajnje neobično kada se uzme u obzir efekt koji su druge Rune imale na jezik.

Drugi interpretiraju Eihwaz kao Runu Braka (“ehe,” nem, “brak”), što ima smisla kada se pogledaju prethodne dve Rune: Tyr kao najviša muška misterija, Berkana kao najviša ženska misterija, Eihwaz kao ujedinjenje ova dva principa. U tom slučaju se kao osnovni koren navodi IE *aiw-, što znaci ili “životna sila” ili “životni vek.” Dalje imamo OHG ehin “jedan,” ea, ehwa “večno, ispravno, zauvek,” kao i OICE ae, “uvek, u svakom slučaju,” i aevi – “životni vek.”

Ove dve ideje je, međutim, moguće povezati u jednu celinu (u stvari, pripojiti prvo značenje drugom) ako se pogleda istorija čoveka i konja u Evropi. Konj je bio jedna od najvažnijih stvari koje je čovek mogao da poseduje: pomoću njega je on orao njivu, prenosio terete, vukao kola, i prebacivao se efikasno sa jednog mesta na drugo. Konjanik u borbi je jedna celina, čovek i konj. čovek bez konja je bio neuporedivo slabiji i manji od čoveka sa konjem, i veza između čoveka i njegovog konja se smatrala svetom. Ova veza, dva bića povezana u jednu celinu koja čini više nego što bi bilo koje od njih pojedinačno moglo (što je ideja koja, makar u teoriji, stoji i iza braka), je pravo značenje Rune.

Dakle, Eihwaz je Runa Jedinstva.

(Kad već govorimo o uobičajenim stvarima: zahvaljujući nekim ranim autorima, a takođe i nekim stvarnim lingvističkim nejasnoćama, najčešće ćete u knjigama pod Eihwaz naci Runu Tisovine, a pod Ehwaz Runu Konja. Kao da Futark nije dovoljno komplikovan i bez takvih zamešateljstava… ja se držim imenovanja koje sam dao ovde, pošto ono ima više lingvističkog smisla, bar po mojoj oceni.)

Alternativni načini izgovora:

OHG – eh, eihwaz
OE – eh
GO – egeis, eyz

Interpretacija:

Jedinstvo je stvar koja se veoma često pominje u magiji i misticizmu kao konačni cilj. Kabalisti teže da postignu jedinstvo sa Keterom, krunom, Sefirom koji je sam po sebi simbol jedinstva (tek ispod njega, raspadom na Chokmah i Binah dolazi do pojave dualnosti). Reč “joga” doslovno znači “jedinstvo.” Judeohrišćanski mistici traže “jedinstvo sa Bogom.” Itd, itd…

Mnogo dodirljivija ideja je jedinstvo samog čoveka. Zapitajte se za trenutak prosto pitanje “ŠTA sam ja?” Jedna prastara Indijska meditacija, poznata kao neti-neti (neither-neither, “niti-niti”) daje vrlo precizan odgovor na ovo pitanje:

“Ja nisam moje misli
niti moja pažnja
niti moja inituicija
niti moja logika (matematika)
niti moje znanje
niti moja sećanja
ja nisam moja osećanja
ja nisam moja tuga
niti moja sreća
niti moj bes
niti moje sažaljenje
niti moj strah
niti moja hrabrost
ja nisam moja čula
ja nisam moj vid
niti moj sluh
niti moj dodir
niti moj miris
niti moj ukus
ja nisam moje telo
ja nisam moje ruke
niti moj kažiprst
niti…”

Previše precizan za zapadni ukus, verovatno, s obzirom da se spisak nastavlja kroz još nekoliko stotina stihova. Ali tačan, svakako. ŠTA je onda čovek? Jedan dobar odgovor na ovo pitanje glasi: vreća žaba.

Zamislite vreću punu žaba. Svaka žaba ima svoj cilj, i skače u pravcu svog cilja. Neke žabe su velike, neke su manje. Neke su dominantne, i bore se sa drugim žabama; druge beže i sakrivaju se, i skaču u svom pravcu samo kada one velike ne gledaju. Međutim, šta vidi posmatrač koji tu vreću posmatra spolja? On vidi kako se vreća pomera manje-više u jednom pravcu, malo krivudajući – u pravcu u kome se GENERALNO kreće najveći broj najsnažnijih žaba.

Žabe, naravno, predstavljaju čovekove unutrašnje impulse: želje, porive, psihološke reflekse usađene kroz obrazovanje, svesne odluke, nesvesne fiziološke porive, hormonalne uticaje…ono što zovemo “ja” nije ništa drugo do taj pravac u kome se kreće vreća, za sada. Zamislite kako bi se vreća kretala kada bi sve žabe skakale u istom pravcu – zamislite to, i zamislili ste sliku čoveka koji prati svoj Tao, svoj put, svoju Istinsku Volju.

Shvatanje naših “žaba” i stavljanje svih njih pod kontrolu volje (koja sa svakom žabom sve manje biva volja, a sve više postaje Volja) je proces koji se obično naziva samspoznaja. Ovaj Raido, recimo, služi kao rupica na vreći kroz koju ste mogli da provirite i uočite neke od svojih žaba, i možda neke od njih zauzdate, možda neke malo osnažite…menjajući eventualno generalni pravac vreće koju zovete JA.

Ovo je proces koji za praktično sve ljude traje manje-više celog života. Ovo je takođe proces u kome manje od pola promila čovečanstva premaši više od četvrtine puta. Choose your paths wisely.

Asocijacije:

jedinstvo, unija, spajanje, veza, brak, venčanje, celina

Magijske upotrebe:

povezivanje odvojenih delova u celinu; održavanje neke celine na okupu. Tronovi vladara i poglavica su često imali ovu Runu urezanu na sebi, da podrži jedinstvo njihove nacije. Kompleksne Runske strukture (talismani, ekstremno kompleksne Bindrune) su često okruživane krugom Runa Eihwaz, da održe jedinstvo između svih delova.

NIKADA NIKADA NIKADA ne koristiti ovu Runu za stvaranje bilo kakve veze među pojedinačnim ljudima. Dva čoveka mogu postati jedna celina samo ako se odreknu sebe samih kao pojedinaca – što je moguće, ali ne na silu. Ne treba je koristiti čak ni kod braka – mada Runa simboliše brak, to ne znači da nju treba koristiti da se brak stvori.

Stara Engleska Runska Pesma

Eh byth for eorlum
æthelinga wyn
hors hofum wlanc
∂ær him hæleth ymbe
welege on wiegum
wrixlath spræce
and bith unstyllum
æfre frofur

Eh is a joy to princes
in the presence of warriors
a steed in the pride of its hoofs,
when rich men on horseback
bandy words about it,
and it is ever a source of comfort
to the restless.

Eihwaz je radost vladarima
u prisustvu ratnika
at ponosnih kopita, kad bogati ljudi
razmenjuju reči o njemu,
i uvek izvor utehe onima koji
ne žele da stoje u mestu.
Sad bi smo mogli malo da (neuobičajeno) raspravljamo o ovoj pesmi (recimo, šta znaci vladar, a šta označavaju ratnici; kao i kakvo je značenje pojavljivanja imena Rune Wyn, Wunjo, u pesmi o drugoj Runi). Ali to nećemo uraditi – pre svega zato što postoje granice i prastaroj mudrosti; čak i ona ima rok trajanja. Današnjem čoveku, što ukljucuje i vas, je potpuno nemoguće da shvati značenje simbola konja u pravcu u kome je to želeo autor Runske pesme. Zato će ovo biti (jos neuobičajenije) prva vežba u kojoj nećete morati da recitujete pesmu u toku meditacije (ali ćete morati da je naucite, ipak; tu ne popuštam ;).

Umesto toga, meditirajte nad idejom čoveka kao skupa različitih impulsa. Možete koristiti sliku vreće sa žabama, možete koristiti 3D koordinatni sistem sa masom različitih vektora, možete koristi bilo koju odgovarajuću sliku…ali se koncentrišite na ideju sebe, “ja,” kao skupa odvojenih delova i odnosa među njima. Razmislite o impulsima koje imate, koja je njihova snaga, odakle oni dolaze, i gde vode. Bez osuđivanja, bez uzbuđivanja, što objektivnije možete.

Zadatak je teži nego što izgleda na prvi pogled…ali se isplati.